Paleta CMYK vs RGB – gdzie jaką stosujemy i wykorzystujemy

/blog/image/cmyk_rgb_blog_gl.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
08 listopada 2016 Autor: Maria Dziublewska
paleta-cmyk-vs-rgb-gdzie-jak-stosujemy-i-wykorzystujemy.jpg

Może czasami macie wrażenie, że grafik lub obsługa drukarni mówi do was szyfrem. Spady jeszcze są ok, ale w pewnym monecie pojawia się CMYK i RGB. To jest właśnie ten moment, w którym tracicie orientacje, robicie maślane oczy, a w głowie pojawia się wielki znak zapytania. Oczywiście śpieszymy z wyjaśnieniem. Są to dwa bardzo istotne modele kolorów, ważne w druku i nie tylko. Co je różni? Wszystko znajdziecie poniżej!

RGB – czyli to, co widzisz codziennie!

Jak to codziennie? Najprościej ujmując RGB jest tym, co widzimy na ekranie komputera, telewizora, czy smartfona. Sama nazwa to skrót od nazw kolorów w języku angielskim: R od red, G od green i B od blue. Właśnie w tym momencie powinna przypomnieć nam się jedna z pierwszych lekcji plastyki w podstawówce, na której omawiany były barwy podstawowe. Pani lub Pan nauczyciel opowiadał wtedy o tym, że niemal każdy kolor można uzyskać mieszając te trzy barwy w odpowiednich ilościach, jednak nie jesteśmy w stanie uzyskać czerni. Właśnie z tych trzech kolorów na ekranie Twojego telefonu lub komputera pojawia się cała gama barw, którą na co dzień oglądasz.

Cmyk i RGB czym się różnią?

No to… CMYK!

Żeby zobaczyć, czym jest CMYK i z jakich kolorów się składa, wystarczy otworzyć standardową domową drukarkę. Wtedy ukażą nam się cztery kolory tuszu: jasno błękitny, różowy i czarny. Kolejno po angielsku to: Cyan, Magenta, Yellow i Black, czyli skrót od pierwszych liter to właśnie CMYK.  RGB to podstawowe barwy świata, CMYK podstawowe barwy światła odbitego. Właśnie dlatego kiedy leżymy w łóżku przed snem przy zgaszonym świetle przeczytamy artykuł na tablecie, jednak nie jesteśmy w stanie przeczytać np. książki. Wyświetlacz RGB świeci, a książka wydrukowana farbami drukarskimi filtruje wyłącznie światło odbite. CMYK jest zestawem kolorów, który powszechnie stosuje się w druku kolorowym oraz poligrafii.

Różnica miedzy modelem CMYK i RGB

Pojedynek sieci i druku

Właśnie dlatego projektując np. plakaty warto jest pamiętać o odpowiednim zapisie kolorów w programie graficznym i ciąglym kontrolowaniu odcieni, najlepiej z wzornikiem. Jeśli jednak nieświadomie zamieniany kolory RGB na CMYK albo na odwrót, musimy uważać. Dlaczego? Dlatego, ze intensywnie świecące RGB potrafi pokazać ostre kolory, których nie zapewni, żadna firma poligraficzna. Jednak odcienie żółci lub błękitu, wypadną lepiej w druku, niż na ekranie monitora.

Wróć do listy artykułów