Dlaczego warto wektoryzować pliki?

/blog/image/wektoryzowane_pliki_openprint.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
18 stycznia 2019 Autor: Katarzyna Samek
dlaczego-warto-wektoryzowac-pliki.jpg

Grafika cyfrowa: rastrowa a wektorowa


Grafika cyfrowa dostępna jest w dwóch odmianach:

  • wektorowej
  • rastrowej

 

Grafika wektorowa jest zbudowana z formuł matematycznych, zazwyczaj tworzonych przy użyciu Adobe Illustrator lub CorelDRAW. Grafika rastrowa, podobnie jak te zaprojektowane w programie Adobe Photoshop, składa się z pojedynczych pikseli. Dużą zaletą wektoryzowania plików jest to, że grafiki wykonane w tym formacie i to nawet na duże bannery projektuje się praktycznie bez utraty jakości lub pikselizacji. Z drugiej strony, przy wykorzystaniu do takich projektów obrazów rastrowych nie można tego uzyskać bez utraty jakości.

 

Chcesz jeszcze lepszej argumentacji? Za pomocą obrazu wektorowego możesz wydrukować swój projekt o tej samej jakości dla każdego projektu.


Jak rozpoznać obraz wektorowy?

Na początek warto poznać i zapamiętać najważniejsze formaty plików wektorowych – takie jak:

  • PDF - Portable Document Format
  • SVG - skalowalna grafika wektorowa
  • EPS - Encapsulated PostScript
  • CDR – CorelDRAW
  • AI - Adobe Illustrator


Uwaga: pliki PDF i EPS mogą być wektorowe lub rastrowe. Jak to odróżnić nawet będąc laikiem? Jeśli projekt pozostanie gładki przy dużym powiększeniu, jest to prawdopodobnie grafika wektorowa. Możesz także sprawdzić w menu [widok]. Jeśli widzisz obraz, jest to wektor.

Inne zalety wektoryzowanych plików

Zdecydowanie skalowalność, która ułatwia udostępnianie plików wektorowych z komputera na komputer. Przydatne jest również korzystanie z biblioteki grafiki wektorowej - może to być świetny pomysł, aby oszczędzić wiele czasu.


Jeśli jednak mimo wszystko musisz pracować z obrazami rastrowymi, upewnij się, że projektujesz je w wysokiej rozdzielczości - zalecane jest 300 punktów na cal (DPI). Wracając do obrazów wektorowych należy pamiętać, że mimo wszystkich ich zalet one również powinny być odpowiednio przygotowane. Można z nimi dużo łatwiej pracować niż na plikach rastrowych, ale nie oznacza to, iż są całkowicie odporne na problemy.

Jak w przypadku każdego innego aspektu, praktyka czyni mistrzem i nie ma substytutu dla doświadczenia. Z czasem nabędziesz wprawy i będziesz w stanie odpowiednio zaprojektować dowolne prace i reklamy za każdym razem. Póki co jednak widać wyraźniej, że lepiej pracować na wektoryzowanych plikach do druku, aby zwyczajnie było to łatwiejsze i mniej skomplikowane.

Wróć do listy artykułów