Druk cyfrowy czy offsetowy – który wybrać?

/blog/image/pexels-photo-259714.jpeg 750 1200 OpenPrint.pl
13 marca 2018 Autor: Wiktor Bogdanowicz
druk-cyfrowy-czy-offsetowy-ktory-wybrac.jpeg

Przeciętny zjadacz chleba nie widzi różnicy pomiędzy drukiem cyfrowym, a offsetowym. Co więcej, tylko wąska grupa osób związanych z branżą poligraficzną lub reklamową jest świadoma różnych technologii druku. Niemniej jest to wiedza, którą warto posiąść, by lepiej dobierać technologię druku do składanego zamówienia i dzięki temu zyskać na jakości oraz zminimalizować koszty.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to obecnie jedna z najbardziej popularnych form druku. Druk cyfrowy zachodzi w każdej drukarce firmowej, szkolnej czy prywatnej. Jest to prosta technologia, której głównym założeniem jest druk prosto z pliku. Oznacza to fakt, że pliki przeznaczone do druku są bezpośrednio dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych. Następnie drukarka naświetla wałek z warstwą fotoprzewodzącą, do której przyczepiają się drobiny toneru tak, by po przeniesieniu na papier uzyskać jak najwierniejsze odwzorowanie oryginalnego pliku.

Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest realizacja zlecenia „od ręki”. Druk cyfrowy praktycznie nie wymaga przygotowania i posiadając odpowiednie pliki, można drukować od razu po podjęciu decyzji o druku.

Druk cyfrowy zapewnia bardzo korzystne ceny dla małych oraz średnich nakładów. Technologia nie wymaga tworzenia matrycy, dzięki czemu koszty przygotowania do druku są dużo niższe niż koszty druku offsetowego (dla małych nakładów).

Warto również wspomnieć o fakcie, że artykuły poligraficzne przygotowane za pomocą technologii druku cyfrowego nie potrzebują czasu na wyschnięcie. Od razu po zadrukowaniu są praktycznie gotowe do wydania / użytkowania.

Artykuły drukowane za pomocą technologii druku cyfrowego mogą być natychmiastowo wstrzymane oraz edytowane bez generowania dodatkowych kosztów, co może być również argumentem przemawiającym na korzyść druku cyfrowego.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to technologia poligraficzna, w której obraz jest przenoszony z płaskiej formy, uprzednio naświetlanej w naświetlarce CTP, na podłoże drukowe. Tak przygotowana matryca zostaje wykorzystywana tylko i wyłącznie do druku jednego artykułu. Jest to technologia, w której przygotowanie do druku jest dużo droższe niż w technologii cyfrowej, ale nie oznacza to faktu że druk offsetowy jest nieopłacalną technologią.

Tak jak pisałem wcześniej, druk offsetowy generuje wysoki koszt naświetlenia matrycy. Warto natomiast wspomnieć o fakcie, że wraz ze wzrostem nakładu, cena spada aż w tempie wykładniczym. Dlatego offset jest opłacalną technologią przy druku wysokonakładowym.

Dodatkowym atutem jest fakt, że druk offsetowy zapewnia dużo lepsze odwzorowanie, a co za tym idzie – jakość druku. Offset umożliwia również druk na większej gamie materiałów oraz pozostawia pole dla wielu rodzajów uszlachetnień (w przeciwieństwie do druku cyfrowego).

Niemniej trzeba mieć świadomość, że druk offsetowy nie daje możliwości zmian w projekcie podczas wydruku. Wynika to z faktu, że koszt i czas produkcji matrycy czynią zmiany w projekcie nieopłacalnymi.

Podsumowanie

Zarówno druk cyfrowy, jak i offsetowy są jednymi z najpopularniejszych technologii druku i oferują najwięcej możliwości. Na szczęście problem doboru odpowiedniej technologii jest problemem stojącym po stronie drukarni. W OpenPrint.pl korzystamy ze wszelkich dostępnych rodzajów technologii druku, dobierając je tak, by minimalizować koszty po stronie klienta przy zachowaniu najlepszej jakości. Niemniej warto mieć świadomość różnic w druku. Jest to wiedza, która może okazać się zaskakująco przydatna.

Wróć do listy artykułów