Druk cyfrowy i druk offsetowy - czym się różnią i gdzie mają zastosowanie?

/blog/image/druk-offsetowy.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
24 listopada 2022 Autor: Ewelina Górska
druk-cyfrowy-i-druk-offsetowy-czym-sie-rozni-i-gdzie-maj-zastosowanie.jpg

Materiały reklamowe, takie jak wizytówki, banery, ulotki czy plakaty stanowią jedną z nieodzownych części każdej strategii marketingowej i budowania świadomości marki. Ważne jest jednak, aby wydrukowane projekty były możliwie jak najwyższej jakości — mowa tutaj zarówno o właściwym odwzorowaniu kolorów, jak i wytrzymałości czy innych kwestiach wizualnych. Dlatego też tak istotny jest wybór odpowiedniej techniki drukowania, z czego warto wyróżnić przede wszystkim druk offsetowy i druk cyfrowy. Czym się różnią i co jeszcze powinno się na ich temat wiedzieć? 

Co to jest druk cyfrowy? 

Druk cyfrowy to technika drukarska polegająca na tym, że dany obraz tworzony jest za pomocą danych, które przesyłane są z systemu komputera. Do tonera podłącza się wówczas wałek, który następnie naświetla się, by móc przenieść obraz z wałka na wybrany nośnik. Najczęściej jest to papier, satyna lub folia - materiał musi być giętki. Niekiedy stosuje się również teksturę lub inne tworzywa sztuczne. Co ważne, w przypadku druku cyfrowego nie trzeba stosować innych form drukarskich. 

Metoda druku cyfrowego ma wiele zalet. Przede wszystkim mowa tutaj o bardzo krótkim czasie realizacji takiego danego zlecenia. W ten sposób wykonywane są m.in. ulotki, wizytówki, baner czy nawet całe plakaty. Technika ta pozwala błyskawicznie uzyskać satysfakcjonujące efekty, a wybrany materiał można później poddać obróbce. Inną istotną kwestią jest fakt, że do druku cyfrowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. W każdej chwili można bowiem drukowanie wstrzymać, aby kontynuować je w wybranej przez siebie chwili. 

W rezultacie, technika druku cyfrowego jest świetną opcją dla wszystkich klientów, którym zależy na czasie i którzy nie posiadają dużego budżetu. Metoda ta jest atrakcyjna cenowo — nie płaci się za żadne z dodatkowych usług. Z drugiej strony, druk cyfrowy rekomenduje się raczej w przypadku małych nakładów (do kilkudziesięciu egzemplarzy). Klient ma wówczas pełną możliwość personalizacji projektu — każdy wydruk może być skonstruowany inaczej zarówno pod względem wizualnym, jak i tekstowym. Dlatego też jest to świetna propozycja w przypadku drukowania ulotek, wizytówek oraz banerów. 

Co to jest druk offsetowy? 

Metoda druku offsetowego wygląda już zupełnie inaczej. W tym przypadku cały proces skupia się na przenoszeniu farby ze specjalnej matrycy na materiał. Wykorzystuje się tutaj kilka cylindrów zainstalowanych w maszynie drukarskiej, które odpowiadają za konkretne kolory i służą do uszlachetniania wydruku. Następnie nanosi się na matrycę substancje, które przyciągają i odpychają wodę. 

Technika druku offsetowego jest opłacalna, ale w przypadku dużych lub średnich nakładów. Stosuje się ją przy projektowaniu ulotek, banerów oraz plakatów, wykorzystując takie materiały, jak; papier powlekany, offsetowy lub po prostu karton. Druk offsetowy wymaga zastosowania farb olejnych i nie tylko, które mają za zadanie odwzorować wszelkie kolory i zagwarantować jak najwyższą jakość wszystkich szczegółów. Tak zadrukowany papier może zostać uszlachetniony np. poprzez nadanie mu połysku.

Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym i offsetowym

Wybór konkretnej metody drukarskiej zależy od typu projektu i indywidualnych oczekiwań oraz preferencji. W kontekście opłacalności zaleca się wykorzystanie druku cyfrowego w przypadku małych nakładów, a druku offsetowego w przypadku dużych nakładów (kilkaset sztuk i więcej). Poza tym, jeśli zależy nam na czasie, to idealną opcją będzie właśnie druk cyfrowy (nanoszenie jakichkolwiek zmian w druku offsetowym jest bardziej czasochłonne i stosunkowo droższe). 

Druk cyfrowy daje też pełną możliwość personalizacji projektu, co w przypadku druku offsetowego jest niemożliwe do zrealizowania. Oczywiście, obie metody można także ze sobą łączyć, aby uzyskać zadowalający efekt zarówno pod względem wizualnym, jak i wytrzymałościowym. Tym bardziej że obecnie druk cyfrowy oferuje naprawdę wysoką jakość i to w bardzo korzystnej cenie. 

Wróć do listy artykułów