Poligrafia - jak powinien wyglądać proces druku

/blog/image/poligrafia-proces-druku_2.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
10 września 2019 Autor: Piotr Zdun
poligrafia-jak-powinien-wygldac-proces-druku.jpg

To niesamowite, że siedzisz czytając te słowa na komputerze, jeszcze w XV wieku byłoby równie cudowne czytać je w książce. To właśnie wtedy technologia druku uderzyła jak grom z jasnego nieba, a wynalezienie nowoczesnej prasy drukarskiej umożliwiło reprodukowanie książek w setkach i tysiącach, zamiast ich mozolnego przepisywania - pojedynczo, ręcznie. Chociaż gazety, książki i wszelkiego rodzaju inne materiały drukowane zmieniają się na to wszystko, co mamy dzisiaj dostępne w trybie online, poligrafia jest dziś tak samo ważna jak kiedykolwiek. Rozejrzyj się teraz po pokoju, a zobaczysz różnego rodzaju drukowane rzeczy, od materiałów takich jak naklejki samoprzylepne, po koszulkę na plecach i plakaty na ścianie.

Jak dokładnie działa druk? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Drukowanie oznacza odtwarzanie słów lub obrazów na:

  • papierze
  • plastiku
  • tkaninie
  • innym materiale

Może to obejmować wszystko, od pojedynczego odtworzenia bezcennego obrazu, aż po miliony kopii najnowszego Harryego Pottera, czy zaproszenia z personalizacją. Dlaczego nazywa się to drukowaniem? Słowo druk ostatecznie pochodzi od łacińskiego słowa, które oznacza naciskanie, a prawie każdy rodzaj druku polega na przyciśnięciu jednej rzeczy do drugiej.

Chociaż istnieje wiele różnych odmian, zazwyczaj tanie drukowanie polega na przekształceniu oryginalnych słów lub kompozycji w formę do druku, zwaną płytą drukarską, która jest pokryta atramentem, a następnie dociśnięta do kawałków papieru, karty, tkaniny lub czegokolwiek, aby stały się wiernymi reprodukcjami oryginału. Niektóre popularne formy poligrafii, takie jak kopiowanie i drukowanie atramentowe i laserowe, działają poprzez przenoszenie tuszu na papier za pomocą ciepła lub elektryczności statycznej.

Klasyczne drukowanie – na czym polega?

Tradycyjne drukowanie to ciężka, fizyczna praca, więc zwykle odbywa się za pomocą maszyny zwanej prasą drukarską. Najprostszym (i najstarszym) rodzajem prasy jest duży stół wyposażony w górny mechanizm śrubowy i dźwigniowy, który mocno dociska płytę drukarską do papieru. Ręczne prasy, takie jak ta, wciąż są czasami wykorzystywane do produkcji małych ilości drukowanych materiałów i jest to poligrafia bardzo klasycznego typu. Na drugim końcu skali znajduje się współczesna drukarnia posiadając nowoczesne prasy do drukowania książek, gazet i czasopism, które wykorzystują mechanizmy cylindryczne obracające się z dużą prędkością, aby wyprodukować tysiące kopii na godzinę.

Wróć do listy artykułów