Słów kilka o druku offsetowym

/blog/image/blogopo.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
28 kwietnia 2017 Autor: Martyna Ciudzińska
slow-kilka-o-druku-offsetowym.jpg

Postanowiliśmy napisać kilka słów na temat druku offsetowego z dwóch powodów, po pierwsze dlatego, że stał się on aktualnie bardzo popularny, a po drugie dlatego, że chcemy wyjaśnić co sprawiło, że zyskał tę popularność oraz przedstawić jak wygląda druk tą metodą od kuchni. Chwyć za kubek ulubionej kawy, bo zabieramy Cię do kolorowego świata poligrafii! Podróż będzie pełna ekscytujących faktów na temat druku offsetowego. Zaczynamy!

druk offsetowy

Pierwszy punkt programu – jak powstaje druk offsetowy?

Zanim dojdziemy do finałowego punku programu, musimy wysłać nasz plik do drukarni internetowej, a zanim materiały zostaną przeniesione z monitora komputera na papier to oczywiście musi nastąpić proces drukowania. W przypadku druku offsetowego obraz jest przenoszony za pomocą matrycy oraz cylindra, który jest pokryty gumą, a przy tym pracują specjalistyczne wałki, które przenoszą farbę na papier. Z naszymi gotowymi materiałami możemy wyruszyć w dalszą poligraficzną podróż.

Przystanek drugi – kilka znaczących faktów.

W tym punkcie dowiemy się pewnej bardzo ważnej rzeczy na temat offsetu. Technika druku, dla której tutaj jesteśmy –druk offsetowy nadaje się do drukowania na różnych powierzchniach, są nimi między innymi papier zwykły, gazetowy, powlekany, samoprzylepny, a nawet kartonowy. Wydrukujemy, więc prawdopodobnie wszystko, co chcemy, a do tego w dużych nakładach i krótkim okresie czasu. Wpływa to na fakt, że drukarnie internetowe bardzo chętnie korzystają z tej techniki druku, ponieważ cały proces zajmuje dużo mniej czasu, niż w przypadku druku cyfrowego.

drukarnia offsetowa

Koniec offsetowej podróży – zalety i kilka wad

Jeśli nasze nakłady są dość spore (powyżej 500 arkuszy drukarskich), to najbardziej ekonomiczną techniką druku będzie właśnie druk offsetowy, czyli jest on ekonomiczny dla średnich oraz dużych nakładów, dodatkowo posiada szeroki zakres papierów do druku w zakresie różnorodnych gramatur oraz rodzajów, a najważniejsze jest jednak to, że potrafi osiągnąć naprawdę wysoką jakość w zakresie kolorystyki, a także zapewnia trwałość nadruku, co w późniejszym etapie daje możliwość lakierowania UV, hot stampingu czy laminowania naszych materiałów. Co jeszcze jest jego zaletą? Na pewno fakt, że wydrukujemy za jego pomocą niemal wszystko, czego potrzebujemy! Foldery, ulotki, wizytówki, papier firmowy, opakowania i dużo, dużo więcej!

No dobrze, wiemy już, że druk offsetowy jest super i potrafi naprawdę dużo, ale czy ma jakieś wady? Oczywiście, przecież nikt nie jest idealny. Wadami tej techniki druku jest; brak możliwości personalizacji pojedynczych elementów całego zlecenia, nieekonomiczny dla niskich nakładów oraz wysokie koszty przygotowania druku.

Wróć do listy artykułów