Słownik pojęć drukarskich – kilka prostych definicji, które ułatwią życie!

/blog/image/blog_1_glowne.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
21 października 2016 Autor: Maria Dziublewska
slownik-pojec-drukarskich-kilka-prostych-definicji-ktore-ulatwi-zycie.jpg

Jeśli wcześniej nie miałeś nic wspólnego z poligrafia, to ten artykuł szczególnie Ci się przyda. Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać wszystkie pojęcia drukarskie, które często sprawiają naszym klientom trudność. Oczywiście najczęściej nie znają ich nasi nowi klienci, bo osoby regularnie zamawiające na OpenPrint.pl z reguły nie mają z nimi problemu. Jednam wolimy dmuchać na zimne! Właśnie dlatego zaczynamy od kwestii dla niektórych oczywistych, a dla niektórych całkowicie nowych.

Bezpieczny margines – jest to odległość od krawędzi netto druku. W bezpiecznym marginesie nie powinny znaleźć się żadne istotne rzeczy, a najlepiej, żeby pozostał po prostu pustą przestrzenią. Tylko proszę bez dramatów! Bezpieczny margines w zależności od zaplecza technologicznego oraz drukowanego produktu zajmuje od 3 do 5 mm., czyli nie jest to przestrzeń rzucająca się w oczy. Jest to przestrzeń, która może zostać przycięta przez maszynę, która również posiada swój margines błędu. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i dbać o zachowanie bezpiecznych marginesów. 

Słownik pojęć drukarskich - bezpieczny margines

Bigowanie – jest to czynność introligatorska, najprościej ujmując to wyciskanie rowków w miejscach zagięcia papieru. Trwałe wgniecenie zdecydowanie ułatwi nam złożenie ulotki, zaproszeń, katalogu, teczki oraz wielu innych produktów. Bigowanie jest również wykorzystywane, jako zabieg dekoracyjny. Nie ma, co zaprzeczać ta czynność zdecydowanie ułatwi nam życie i pozwoli równo złożyć teczkę.

Bitmapa – to pojęcie zdecydowanie bardziej zaliczymy do graficznych, a nie drukarskich. Jednak doświadczenie przekonuje nas, że warto je tutaj wyjaśnić. O co chodzi z tą bit mapą? Najprościej mówiąc jest to obraz stworzony z pikseli. Najpopularniejsze formaty bitmapy to bmp, gif czy wszystkim z znany jpeg. Najprościej jest zapamiętać, że wszystko, co składa się z pikseli jest bitmapą.

CMYK – to zestaw podstawowych czterech kolorów farb drukarskich, które są powszechnie stosowanie w druku kolorowym w poligrafii. Barwy w metodzie CMYK powstają poprzez łączenie podstawowych kolorów w odpowiednich proporcjach. Cmyk pozwala na uzyskanie w poligrafii zadruku fullclolor, czyli pełno kolorowego. Nasza fantastyczna czwórka to: Cyan, Mangenta, Yellow i Key colour. Od ich pierwszych liter powstała nazwa CMYK.

Słownik pojęć drukarskich - CMYK

CTP – to metoda, która pozwala na tworzenie formy drukowej. Polega ona na naświetlaniu form drukowych z plików. Jest to podstawowa metoda, która mówiąc kolokwialnie, pomaga przenieść plik z grafiką do maszyny drukującej.

Nasz słownik ułożyliśmy alfabetycznie i podzieliliśmy na trzy części. Jeśli pominęliśmy jakiś istotny termin, który powinien być wyjaśniony, prześlijcie nam informację!

Wróć do listy artykułów