Słownik pojęć drukarskich – Niby takie proste, ale czasami jest problem Cz. III

/blog/image/glowne_blog_op_iiicz.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
21 października 2016 Autor: Maria Dziublewska
slownik-pojec-drukarskich-niby-takie-proste-ale-czasami-jest-problem-cz-iii.jpg

To już ostatni artykuł z cyklu słownika pojęć drukarskich. Jednak, jeśli wciąż jakieś terminy są dla Was nie jasne, piszcie śmiało! Jeśli będzie taka potrzeba, każde pojęcie zostanie wyjaśnione.

RGB – to inaczej skrót od nazw kolorów w języku angielskim red, green and blue. Czyli czerwony zielony i niebieski, trzy składniki barwy, które determinuj powstawanie koloru na ekranach monitorów kineskopowych albo ciekłokrystalicznych. RGB to nic innego jak model przestrzeni barw, są to kolory widoczne na ekranach, co wiąże się z tym, że na każdym ekranie w zależności od ustawień (kontrastu, nasycenia) każda barwa może prezentować się dla naszego oka nieco inaczej. Warto zapamiętać, drukujemy w barwach CMYK, przed przesłaniem do druku należy pamiętać o odpowiednim zapisaniu pliku.

Słownik pojęć drukarskich

Rozdzielczość – rozdzielczość to nic innego jak określona liczba punktów (dokładnie pikseli) w określonej jednostce długości. Rozdzielczość jest miarą jakości obrazu. Pamiętajmy, że w druku nie zawsze działa zasada im większa rozdzielczość tym lepiej. W druku zawsze najlepsza jest rozdzielczość 300 dpi, ewentualnie niewiele mniejsza.

Rozkładówka – to dwie środkowe strony publikacji poligraficznej w oprawie zeszytowej, czyli inaczej to ujmując w oprawie zszytej przez środek grzbietu. Ten typ oprawy powoduje, że dwie sąsiednie strony są widoczne w całości, bez żadnych strat na klej i komplikacji związanych z zagięcia kart w okolicy grzbietu.

Spad drukarski – termin poligraficzny, który określa obszar arkusza, który zostanie odrzucony w wyniku cięcia do odpowiedniego formatu.

Sztancowanie – to nic innego jak wycinanie określonego kształtu na wydruku, oczywiście przy pomocy wcześniej przygotowanej matrycy, która popularnie nazywana jest wykrojnikiem. Sztancowanie nadaje kształt, cały mechanizm działania możemy przyrównać do pieczenia pierników na święta. Wykrojnik można porównać do foremki, dzięki której uzyskujemy świąteczne renifery i bałwany.

Słownikpojęć drukarskich - sztancowanie

Tłoczenie – to nic innego jak uszlachetnienie druku. Jak sama nazwa wskazuje polega na wykonaniu wtłoczenia wklęsłego lub wypukłego elementu w papierze. W tłoczeniu pomaga odpowiednia matryca. Jest to prosty zabieg, który pomaga w tworzeniu jeszcze bardziej wyjątkowych materiałów poligraficznych.

Wektor – wszyscy kiedyś w szkole słyszeliśmy o wektorach. Jak to wytłumaczyć najprościej? Grafika zapisana w wektorach jest absolutnym przeciwieństwem wcześniej wspomnianej bitmapy. Grafika wektorowa składa się z kształtów złożonych z krzywych, a nie z pikseli. Dzięki temu takie projekty można dowolnie skalować, nie tracąc na jakości.

Jeśli w waszej głowie wciąż pojawiają się wątpliwości związane z którymś pojęciem lub jakiejś definicji brakuje w naszym słowniczku, piszcie śmiało! Nasze maila oraz nr telefonu znajdziecie na OpenPrint.pl w zakładce kontakt. :) 

Wróć do listy artykułów