Słownik pojęć drukarskich – nie wiesz, o co chodzi drukarzowi? Bez obaw, wszystko wyjaśnimy! Cz. II

/blog/image/blog_matryca.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
21 października 2016 Autor: Maria Dziublewska
slownik-pojec-drukarskich-nie-wiesz-o-co-chodzi-drukarzowi-bez-obaw-wszystko-wyjanimy-cz-ii.jpg

Prezentujemy kolejną część naszego słowniczka drukarskiego. Tym razem zaczynamy od literki D, wyjaśnimy najważniejsze pojęcie w poligrafii, które zaczyna się właśnie na tą literę. Powinien znać je każdy, niezależnie od tego, czy wcześniej z poligrafią miał coś wspólnego. Co mamy na myśli? Oczywiście chodzi nam o rzecz najważniejszą na OpenPrint.pl czyli o druk!

Druk – gdyby pojęcia w naszym słowniku nie były ułożone alfabetycznie, z pewnością to pojęcie byłoby na pierwszym miejscu! Jak to wyjaśnić w najprostszy sposób? Jest to proces, sporządzenia odbitek z formy drukowej przy pomocy farb graficznych. 

Falcowanie – Falcowanie często pojawia się w parze z bigowaniem. Jak najprościej wyjaśnić to skomplikowane pojęcie? Falcowanie to nic innego jak składanie! Dokładnie tak, trochę bardziej branżowo złamywanie papieru po zadrukowaniu. Każda składana ulotka jest falcowana.

Słownik pojęć drukarskich - Pantone

Format brutto – są to wymiary, jakie musi posiadać projekt przed wysłaniem do druku. Czyli inaczej mówiąc musi zawierać spady oraz bezpieczne marginesy.

Format netto – jest top format, który będzie posiadał produkt już po zakończeniu całego procesu produkcji. Czyli najprościej mówiąc rzeczywisty wymiar realnego projektu, nieuwzględniający spadów i bezpiecznych marginesów.

Gramatura Papieru – wydaje nam się, że Panie od razu domyśliły się o co chodzi, w końcu ubrania też posiadają swoją własną gramaturę. Nie jest to nic innego jak ciężar jednego metra kwadratowego arkusza wyrobu papierniczego wyrażonego w gramach. Warto zapamiętać, że im wyższa gramatura papieru, tym jest on grubszy oraz ma mniejsza przepuszczalność. 

Introligatornia – jest to dział drukarni, a czasami również całkowicie osobne przedsiębiorstwo, które zajmuje się oprawą oraz wyko wykończeniem druków, np. książek. W tym dziel szyje się, skleja, falcuje oraz wykonuje wiele innych ciekawych czynności.

Pantone – jest to wzornik kolorów, do tego bardzo wyjątkowych, takich których nie można uzyskać mieszając kolory z CMYK’a. Jednym z przykładowych kolorów jest złoty.

Słownik pojeć drkarskich - czym jest pantone

Paser – pomaga odpowiednio trafić i to dosłownie. Jest to element graficzny umieszczany poza formatem netto projektu, jest to „celownik”, który pomaga wycelować w odpowiednie miejsce. A wszystko po to by nanoszony obraz drukowany kolejnymi farbami trafił w to samo miejsce. Pozwala na maksimum precyzji przy nanoszeniu farb.

Raster – jest to przyrząd wykorzystywany podczas produkcji poligraficznej, pomaga rozłożyć jednolity obraz na taki, który składa się najczęściej z szeregu punktów. Można stwierdzić, że raster to jednotonalny obraz składający się z szeregu punktów. Te małe punkty posiadają 100% barwy, podczas drukowania nadkładane są na siebie właśnie cztery rastry, których ułożenie daje wrażenie całej palety kolorów. Farba drukarska jest nakładana na siebie jedna na drugą.

Wróć do listy artykułów