Co to są spady drukarskie? Rozwiewamy wątpliwości!

/blog/image/yy234y_5.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
21 kwietnia 2017 Autor: Martyna Ciudzińska
co-to-s-spady-drukarskie-rozwiewamy-wtpliwoci.jpg

Zdarzyło Ci się wysłać pliki do druku i w odpowiedzi dostać informację, że na druku nie ma uwzględnionych spadów? Zastanawiałeś się wtedy „A po co są te spady i co to właściwie jest?” Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wątpliwości i wytłumaczyć tę ważną z punktu widzenia drukarni kwestię.

Spady? A co to?

Najprościej mówiąc – spady są to obszary druku, które wychodzą poza krawędzie ostatecznego wydruku. Wyobraźmy sobie, że narysowaliśmy prostokąt i pokolorowaliśmy go na zielono. Prostokąt narysowaliśmy na środku białej kartki A4. Chwyciliśmy za nożyczki i zaczęliśmy wycinać nasz zielony prostokąt. Niestety nie udało nam się wyciąć go idealnie na krawędziach i został biały obszar. To właśnie może stać się z ulotkami, wizytówkami i innymi plikami do druku, w których nie uwzględnimy naszych spadów. Gdybyśmy nasz prostokąt powiększyli o około 2mm z każdej strony i uwzględnili to w trakcie wycinania – nasz prostokąt nie miałby białych krawędzi, a zielone paski, które przycięliśmy, byłyby właśnie naszymi spadami. 

spady drukarskie

Po co są te spady?

Każdy drukarz zapewne zgodzi się z twierdzeniem, że spady drukarskie dla druku są jak tlen dla człowieka – niezbędne. Spady drukarskie to po pierwsze – pomoc dla drukarza, a dla zleceniodawcy zapewnienie, że finalny wydruk zlecony drukarni będzie wykonany dobrze, bez białych pasków. Są one, więc niezwykłym zabezpieczeniem w trakcie przycinania ulotek, wizytówek i innych materiałów reklamowych.

co to są spady

Jak uchronić swoje zlecenie przed nieprawidłowym przycięciem?

Zasada jest święta i prosta – w trakcie projektowania tego, co chcemy wydrukować pamiętajmy o ujętym w specyfikacji druku bezpiecznym marginesie, uchroni nas to przed naruszeniem naszego logo bądź innego istotnego elementu oraz przed zbędnymi krawędziami, które mogłaby powstać w skutek nierównego cięcia przez maszynę introligatorską (każda maszyna tnąca posiada swój margines błędu). Na sam koniec jeszcze jedna celna uwaga – pamiętajmy, że spad, który uwzględniamy w naszych pracach jest dodatkowym obszarem naszego projektu – musi być on więc wykonany tak samo jak cała reszta pracy.

Spady

Wróć do listy artykułów