Historia kalendarzy - początki kalendarzy na rok 2018

/blog/image/a1.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
13 października 2017 Autor: Stanisław Ruta
historia-kalendarzy-pocztki-kalendarzy-na-rok-2018.jpg

Każdy produkt, niezależnie od branży przeszedł drogę rozwoju, która go kształciła. Początek kalendarzy sięga pierwszych cywilizacji, które osiedlały się wzdłuż basenu Morza Śródziemnego.

Na czym opierały się pierwsze kalendarze

Ludy rolnicze budowały swoje kalendarze na podstawie obserwacji wegetacji roślin, które łączyli z cyklami słońca. Natomiast narody koczownicze opierały swój kalendarz na podstawie faz księżyca. Trudno określić, który kalendarz był pierwszy - kalendarz słoneczny, czy kalendarz księżycowy. Jednakże to właśnie na terenie Mezopotamii odbyły się pierwsze próby okiełznania czasu w pewne ramy.

tworzenie pierwszych kalendarzy

Problemy z którymi walczyły pierwsze ludy

Stosowanie różnych kalendarzy spowodowało pozorne “przesuwanie” się zjawisk w przyrodzie, w tym wylewów rzek. Sposobem na rozwiązanie tego problemu było dodanie 13 miesiąca. Pierwotnie miał być on dokładany co 3 lata, jednak bardzo często był dodawany co roku lub był zapomniany na wiele lat. Był to poważny problem, ponieważ zaburzał on cykl pracy rolników, którzy swoją pracę opierali właśnie na kalendarzu i obserwacji przyrody.

pierwsze kalendarze

Rozwiązanie, które ujednoliciło kalendarze

Sosygenes na życzenie Juliusza Cezara opracował kalendarz juliański, który opierał się na fazach słońca oraz obserwacji przyrody. Kalendarz ten został wprowadzony w życie w 709 roku. Kalendarz juliański obowiązywał również w Europie, co w sposób znaczący przyczyniło się do ujednolicenia miary czasu.

Ponieważ kalendarz juliański spóźniał się o 1 dzień raz na 128 lat, wprowadzono kalendarz gregoriański, który spóźnia się o jeden dzień raz na około 3000 lat.

 

kalendarz


Kalendarz gregoriański - początek kalendarzy na rok 2018

Kalendarz gregoriański został wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII. Kalendarz ten oparty jest na długości roku zwrotnikowego. Kalendarz gregoriański jest ostatnią największą reformą w kalendarzach. Większość krajów, w tym Polska żyje według kalendarza gregoriańskiego.

Kalendarze przebyły długą drogę, aby wyglądać tak jak dzisiaj. Od wczesnego pisma klinowego, po druk cydrowy i offsetowy. Jednak ich cel jest taki sam - zamknięcie czasu w pewnych ramach.

 

Wróć do listy artykułów