Prowadzisz działalność turystyczną? Poznaj siłę, jaką niesie druk pocztówek.

/blog/image/pocztowka-jako-pamiatka.jpg 750 1200 OpenPrint.pl
18 lutego 2020 Autor: Tomasz Engelberg
prowadzisz-dzialalnoc-turystyczn-poznaj-sile-jak-niesie-druk-pocztowek.jpg

Wakacje zbliżają się już wielkimi krokami, a od wyjątkowego urlopu dzieli nas kilka miesięcy. Z wakacji wracamy najczęściej z prezentami dla naszych najbliższych czy nawet dla nas samych. To mały magnes na lodówkę, mała figurka na szafkę nocną czy kolorowe chusty na głowę. Ten czas dla działalności turystycznych jest najgorętszym okresem w roku i muszą być przygotowani na zwiększony popyt. Co jeszcze możemy kupić na cudownych wakacjach pod palmami? A może co najczęściej kupujemy na wakacjach? Zdarza się tak, że ten bibelot z wakacji kupimy nie jeden, nie dwa, a kilka naraz. Mówimy tutaj o sile jaką niesie ze sobą pocztówka. Zwyczajna pocztówka z wakacji.

Pocztówka jako pamiątka?

Pocztówki to najczęściej kupowane wakacyjne pamiątki. Ile razy spotkaliśmy się ze zwrotem od naszych znajomych – „Jak już będziesz na urlopie, to wyślij mi proszę pocztówkę!”. Najczęściej to właśnie robimy, ponieważ taka forma pamiątki nie jest aż tak droga. Oczywiście, w różnych krajach, są inne ceny za pocztówki, ale zwracając uwagę na ekonomiczną stronę, to pocztówka i tak będzie najtańszą formą namacalnego wspomnienia z podróży. Pocztówki służą do prowadzenia krótkiej korespondencji oraz do przesłania pozdrowień. Najczęściej jedna ze stron kartki jest podzielona na dwa pola, przeznaczone na treść oraz miejsce na wpisanie adresata. Na odwrocie najczęściej widnieją różne krajobrazy, ilustracje, malunki i różnego rodzaju inne obrazki nawiązujące do konkretnego miejsca. Główną wartością pocztówki są właśnie te ilustracje, które stanowią namiastkę możliwości wzrokowego zapoznania się z krajobrazem, działalnością czy warunkami życia człowieka z określonego obszaru. Kartki pocztowe dzielimy na widokówki, kartki okolicznościowe oraz kartki korespondencyjne.

Jak zaprojektować pocztówkę?

Jak już wiemy jaką siłę niesie ze sobą pocztówka, to teraz musimy się tylko dowiedzieć jak możemy sami wykonać taką widokówkę. Potrzebujemy zdjęcia, które chcielibyśmy wydrukować, zastanowić się nad napisem – może nazwa miejscowości? Jeżeli projekt został już ustalony, to możemy zabrać się za druk. Pocztówki najczęściej drukujemy na grubszym, sztywniejszym papierze. Zwróćmy uwagę na fakt, że pocztówka będzie wypisywana, dlatego aspekt pisania po papierze, na którym tusz nie rozmaże się, a wchłonie się w materiał jest bardzo ważna. W tym wypadku szukajmy papieru offsetowego, a lepiej odpuśćmy papier powlekany. Im większa gramatura papieru, określana jednostką g, tym bardziej sztywniejszy będzie materiał, na którym wydrukujemy nasz projekt. Dodatkowo często jest tak, że pocztówki wykończone są folią połysk jednostronnie, żeby przypominały swojego rodzaju zdjęcie. Istnieją również inne możliwości uszlachetnienia, m.in. folia matowa, lakier wybiórczy UV i możliwość wykorzystania folii hot-stampingowej. Tak przygotowana i wydrukowana pocztówka będzie pożądanym obiektem, a za kilka lat może przywrócić niezwykłe wspomnienia.

Wróć do listy artykułów